حافظ   خیابان جامی   خیابان شیخ هادی   پلاک ۱۸۶ marker ۰۲۱-۶۱۶۹۴۰۰۰  درمانگاه شبانه روزی درنیان حافظ شیخ هادی جمهوری منطقه 11


درمانگاه ارتوپدی درنیان

خدمات ارتوپدی درنیان

ارتوپدی از ترکیب دو لغت یونانی ortho به معنای راست و peados به معنای کودک به وجود آمده است. این اصطلاح برای اولین بار در سال 1741 به وسیله آقای نیکلاس آندره متداول شد.

ارتوپدی Orthopedics شاخه ای از جراحی است که در حیطه سیستم حرکتی بدن فعالیت دارد. سیستم حرکتی شامل استخوان ها، مفاصل، عضلات و دیگر بافت هایی است که در اندام های حرکتی وجود دارند. ارتوپدی گرچه یک شاخه از علم جراحی است ولی این بدان معنا نیست که کار متخصص ارتوپد فقط جراحی باشد. او هر بیماری که به نحوی بر سیستم حرکتی یا لوکوموتور بدن انسان تاثیر میگذارد را مورد توجه قرار میدهد. دست ها و پاها و کمر و گردن و لگن و دردهای این مناطق و محدودیت های حرکتی و تغییر شکل اندام ها و لنگش همه و همه در دایره فعالیت ارتوپدی است.

سوالات متداول

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، جراحی زانو و تعویض مفصل محدودیت سنی ندارد بلکه در صورتی که روش های درمانی غیرجراحی به بهبود بیمار کمکی نکند براساس ماهیت بیماری و شدت آن جراح تصمیم به تعویض مفصل یا عدم تعویض مفصل زانو می گیرد.

1. معولأ افرادی که کمتر از یکسال گذشته سابقه عفونت در زانو یا سایر مفاصل بدن خود دارند .

2. افرادی که سال ها از ویلچر استفاده کرده اند .

3. افرادی که مبتلا به بیماری های نورولوژیک هستند و دراری ضعف شدید عضلانی می باشند .

4. افراد بسیار چاق

5. کسانی که مبتلا به بیماری هایی نظیر دیابت های کنترل نشده هستند .

6. بیمارانی که شدیدازا لحاظ جسمی ناتوان هستند .

مدت بستری به وضعیت بیمار قبل از جراحی بستگی دارد اما اکثر جراحی های تعویض مفصل زانو بین 2 تا 3 روز بستری می شوند و پس از آن می توانند یا استفاده از واکر به کارهای روزمره خود برسند.

معمولا جراحی تعویض مفصل زانو در افراد بالای 55 سال که دچار تخریب شدید سطح مفصلی و درد هستند، انجام می شود. اغلب درد ناشی از تخریب سطح مفصلی به درمان های ابتدایی مانند اصلاح سبک زندگی، مصرف داروهای مسکن و فیزیوتراپی و ورزش های تقویتی جواب نمی دهد و این درد به قدری شدید است که کیفیت زندگی فرد را مختل کرده و همچنین موجب بروز اختلال در فعالیت های روزمره او مانند راه رفتن، انجام کار های روزمره و اختلالات خواب می شود. این افراد معمولا نتیجه بسیار مناسبی از جراحی تعویض مفصل زانو بدست می آورند.

جراحی تعویض مفصل زانو در افرادی که قبل و بعد از جراحی همکاری خوبی با پزشک خود دارند نتیجه بهتری خواهد داشت. این همکاری شامل رعایت موارد بیان شده از سوی پزشک متخصص می باشد. مانند:

1. عدم نشستن بر روی زانو

2. عدم انجام فعالیت های سنگین

3. انجام ورزش های فیزیوتراپی و کاردرمانی و ورزش هایی که به منظور تقویت عضلات به طور مستمر

4. مراقبت از خود به منظور جلوگیری از ابتلا به عفونت( عفونت ایجاد شده در بدن به سرعت گسترش پیدا می کند و ممکمن است به مفصل زانو آسیب وارد کند)

معمولا شایع ترین علائم پارگی منیسک به خصوص منیسک داخلی، درد در سطح لبه مفصلی می باشد که در این شرایط فرد از درد در سطح لبه های مفصلی خود شکایت دارد. اگر منیسک به صورت دسته سطلی پاره شده باشد، شایع ترین علامت پارگی منیسک به صورت قفل شدن زانو است. به این صورت که زانو به طور ناگهانی قفل می شود و فرد قادر به صاف کردن زانوی خود نیست و باید یک حرکتی به زانو بدهد تا بتواند زانوی خود را آزاد کند.

همچنین شنیدن صدای کلیک از داخل مفصل می تواند از علائم پارگی منیسک باشد. تورم های مکرر در مفصل و همچنین دردهای شدید در سطوح مفصلی از علائم دیگر پاره شدن منیسک هستند.

عارضه ای به نام خالی شدن زانو Giving way knee)) وجود دارد که افراد تصور می کنند فقط مختص پارگی رباط صلیبی می باشد اما در حقیقت به این صورت نیست و پارگی منیسک هم می تواند موجب خالی شدن زانو شود.

برای تشخیص پارگی منیسک نیز بهتر است در ابتدا معاینه و انجام ام آر آی زانو صورت گیرد. در برخی موارد ممکن است پارگی در ام آر آی نیز رویت نشود و جراح برای تشخیص این پارگی مجبور به استفاده از جراحی آرتروسکوپی شود.

جه زمانی باید به دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

اصولا افراد زمانی به دندانپزشکی مراجعه می کنند که مشکلی در دهان و یا دندانهای خود داشته باشند که این کاملا اشتباه است. چون وقتی شما در این زمان به دندانپزشکی مراجعه می کنید ممکن است دیگر کار از کار گذشته باشد و یا دندان شما یا قابل نگهداری نباشد و یا با صرف هزینه زیادی درمان شما انجام گیرد. لذا توصیه می شود هر چه سریع تر برای خود یک دندانپزشک خوب انتخاب کرده و برای معاینه و طرح درمان اولیه به ایشان مراجعه کنید. در این زمان از دندانپزشک خود بخواهید که تمامی کارهایی که باید برای سلامت دهان و دندان خود انجام دهید یا به اصطلاح طرح درمان اولیه را به شما بگوید ( که این مورد به صورت خودکار در کلینیک دندانپزشکی آرکا به صورت رایگان ، انجام می شود ) و بعد هر چه سریع تر نسبت به انجام آنها اقدام کنید. در مرحله بعد برای سالم ماندن دندانها و همچنین سلامت دهان خود هر ۶ ماه یک بار برای چکاپ دوره ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

تفاوت میان متخصص و دندان پزشک عمومی در چیست؟

دوره دندانپزشکی عمومی دوره ای شش ساله است که برخی از دندانپزشکان پس از پایان این مدت و درادامه در آزمون دوره های تخصصی پذیرش دستیار ( رزیدنت ) سه تا پنج ساله شرکت کرده وبعد از قبولی در یکی از رشته های مربوطه متخصص می شوند . در ایران متخصصین مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی کلمه متخصص را در مهر طبابت خود قید می کنند . فلوشیب های تخصصی دوره هایی است که دندانپزشکان طی می کنند و در یکی از تخصص های دندانپزشکی مهارت بیشتری پیدا می کنند ولی مدرک تخصصی نخواهند گرفت ، هر چند ممکن است مانند یک متخصص ، خدمات تخصصی دندانپزشکی را انجام دهند. با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی آرکا ، شما می توانید به صورت یکجا تمامی تخصص های دندانپزشکی را پیش روی خود داشته باشید و در هنگام طرح درمان اولیه ، متناسب با خدماتی که نیاز دارید به پزشکان مختلف کلینیک ارجاع داده خواهید شد.

دندانپزشک کودکان چه کاری انجام می‌دهد؟

دندانپزشک کودک خدمات جامعی را در زمینه سلامتی دهان و دندان کودک انجام می‌دهند که شامل آزمایشات دهان و دندان کودکان مثل ارزیابی پوسیدگی دندان های کودک در سنین مختلف، ارائه توصیه ها و مراقبت های پیشگیرانه که شامل تمیز کردن و انجام درمان های فلورایدی و توصیه های غذایی مناسب برای بهداشت دهان و دندان می‌باشد. دادن مشاوره های لازم در مورد عادت های غلط مثل مکیدن انگشت، ارزیابی و درمان های اولیه برای صاف کردن دندان ها و رفع و اصلاح مشکلات ارتودنسی، ترمیم نقص ها و پوسیدگی‌های دندان ها، کنترل و درمان بیماری های لثه و درمان آسیب های دهانی جز وظایف دندانپزشک می باشد. متخصص دندانپزشکی اطفال می‌تواند با بررسی به موقع شرایط دهان و دندان کودکان نسبت به عوارضی که ممکن است ناشی از بیماری هایی مانند دیابت، اختلالات قلبی مادر زادی، کام شکاف دار، آسم، تب یونجه و اختلالات بیش فعالی باشد والدین کودک را برای درمان مطلع نماید.

نقش خانواده در آمادگی کودک برای اولین معاینه دندانپزشکی چیست؟

خانواده می‌تواند نقش مهمی در آمادگی کودک برای اولین معاینه دندانپزشکی داشته باشد و این کار نباید محدود به زمان مراجعه به دندانپزشک اطفال شود بلکه باید از قبل پیش زمینه های این کار انجام شود مثلا پدر یا مادر سعی کنند در زمان مراجعه به دندانپزشک، پس از هماهنگی با پزشک، کوک را همراه خود به مطب دندانپزشک ببرند تا کودک به صورت ملموس کار معاینه دندان والدین یا نزدیکان خود را ببیند. والدین سعی کنند برای آماده کردن کودکان خود برای مواجه با دندانپزشک اطفال مطالعه داشته و برای این کار از کتاب ها و منابع موجود در فضای مجازی استفاده کنند. والدین حتی المقدور سعی کنند برای ترساندن بچه از لفظ آمپول زدن استفاده نکنند و بچه خود را از پزشک نترسانند. والدین می‌توانند با خرید اسباب بازی‌هایی در قالب وسایل دندانپزشکی به بررسی و معاینه دندان‌های خود و کودک پرداخته و به کودکان اجازه دهند در نقش دکتر دندان های آن ها را معاینه کند.‌ والدین و کودکان دندان‌های یکدیگر را جلو آینه با انگشت به هم نشان دهند. برای مراجعه به دندانپزشک اطفال نباید عجله کرد بلکه قبل از مراجعه باید اطمینان حاصل کرد که کودک از آمادگی لازم برخوردار بوده و در شرایط روحی خوبی قرار دارد.

یک دندانپزشکی خوب باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟

1. بهداشت محیط دندانپزشکی اصلی ترین و اولین رکن در انتخاب یک دندانپزشکی می باشد. در وحله اول به دنبال مطب یا کلینیکی باشید که از عدم انتقال عفونت در آن مطمئن شوید و بدانید که در آن عمل استریلیزاسیون به خوبی انجام می گردد . 2. داشتن بخشهای مختلف و مجزا از همدیگر یکی دیگر از معیارهای انتخاب یک دندانپزشکی خوب است. این بخشها عبارتند از: اتاق انتظار- بخش پذیرش- بخش درمان- بخش استریلیزاسیون 3. دارا بودن وسایل و امکانات به روز دنیا 4. داشتن پرسنل دلسوز و با مهارت 5. داشتن دندانپزشکان دلسوز، مجرب و با اخلاق ( ترجیحا در همه زمینه ها ) 6. وجود رادیولوژی (تک دندان) در داخل فضای دندانپزشکی 7. تعرفه متناسب با کیفیت انجام خدمات دندانپزشکی 8. نزدیکی به منزل یا محل کار شما یا حداقل سهولت در مسیر رفت و آمد به دندانپزشکی

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت جایگزین مصنوعی دندان است که امروزه به عنوان درمان استاندارد برای پر کردن جای خالی دندانها در نظر گرفته میشود. ایمپلنت دندان یک میله کوچک پیچی شکل است که طی یک عمل جراحی در داخل استخوان فک فرو میرود تا به استخوان اطراف جوش خورده و آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان شود. در واقع پایه ایمپلنت به عنوان ریشه دندان عمل میکند و روکش دندان به عنوان تاج دندان. بنابراین ایمپلنت نیازی به تکیه بر دندانهای اطراف ندارد و در داخل استخوان فک ثابت می ماند. فرایند جوش خوردن استخوان به ایمپلنت را یکپارچگی استخوان (osseointegration) میگویند.

جراحی دندان عقل

یکی از متداول‌ترین درمان‌های دندانپزشکی را جراحی دندان عقل می‌دانند. در واقع پزشکان برای جلوگیری از ایجاد درد دندان یا خرابی دندان‌های دیگر کشیدن دندان عقل را به بیمار پیشنهاد می‌کنند‌. معمولا برای کشیدن دندان عقل، بیمار باید تحت جراحی قرار بگیرد. جراحی دندان عقل با استفاده از بی‌حسی و آرام‌بخش انجام خواهد شد. اما در بعضی از موارد ممکن است، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد. معمولا دندان پزشک برای این کار برشی را در لثه ایجاد می‌کند و سپس دندان عقل را خارج خواهد کرد. پس از آن با استفاده از نخ‌هایی که قابل جذب هستند محل برش، بخیه خواهد شد.

لمینت

لمینت های دندان عملکردی مشابه روکش ها دارند و گاهی اوقات این دو اصطلاح به جای هم استفاده می شوند. لمینت ها از این نظر متفاوت هستند که بسیار نازک تر هستند و برای قرار دادن آنها نیاز به برداشتن مینای کمتری دارند. لمینت ها را می توان به عنوان روکش چینی پیشرفته نامید زیرا هر دو عملکرد و مزایای مشابهی دارند. با این حال، هنگام قرار دادن لمینت ها، مینا و ساختار دندان نیازی به تغییر ندارد. در حالی که این ممکن است در دراز مدت برای سلامت دندان بهتر باشد، لمینت ها هنوز هم معایبی دارد. در حالی که لمینت‌ها فقط به ضخامت لنزهای تماسی و جایگزین نازک‌تری برای روکش‌های چینی هستند، وقتی روی دندان‌ها قرار می گیرند بدون تغییر دندان می‌توانند حجیم شوند. همچنین معمولاً گران‌تر از روکش‌های چینی هستند.

کامپوزیت

کامپوزیت دندان ( dental composite ) یک درمان در دندانپزشکی می باشد که به منظور ترمیم شکستگی، پوسیدگی و رفع ترک،تغییر سایز، فرم و رنگ دندان استفاده می شود. کامپوزیت دندان ماده ای خمیری شکل از جنس رزین هم رنگ دندان است که بر روی دندان فرم داده می شود و به کمک اشعه مخصوص سفت می شود.

ارتودنسی

ارتودنسی دندان، شاخه ای از علم دندانپزشکی است که با دندانهایی که به درستی رشد نکرده اند و یا فضای کافی برای رشد نداشته اند، سروکار دارد. درمان ارتودنسی شامل استفاده از بریس، براکت، سیم و …. برای بهبود ظاهر و عملکرد دندان ها و محافظت از دندان در برابر پوسیدگی است.

عصب کشی

عصب کشی جزو خدمات و درمان‌های تخصصی دندانپزشکی است. این درمان زمانی انجام می‌شود که پوسیدگی و عفونت به ریشه دندان رسیده باشد و پالپ دندان را از بین برده باشد. این عفونت و پوسیدگی باعث درد شدیدی می‌شود که شما به مطب دندانپزشک می‌کشاند. البته گاهی هم دندانی که به عصب رسیده

پروتز دندان

روتز دندانی نوعی وسیله دندانپزشکی است که جای دندان از دست رفته را می‌گیرد یا نقص دندان را می‌پوشاند. این وسایل دندانپزشکی شامل ایمپلنت دندان، تاج، پل، دندان مصنوعی و روکش دندان است. برخی از این پروتزها قابل جابجایی در دهان و برخی دیگر