حافظ   خیابان جامی   خیابان شیخ هادی   پلاک ۱۸۶ marker ۰۲۱-۶۱۶۹۴۰۰۰  درمانگاه شبانه روزی درنیان حافظ شیخ هادی جمهوری منطقه 11


درمانگاه قلب درنیان

خدمات قلب درنیان

علایم و نشانه های بیماری از مهم ترین ابزارهای تشخیص در تمام بیماری از جمله بیماری های قلبی می باشد و پزشک با تکیه به شرح حال و معاینه دقیق و با استفاده از روش های تشخیصی مانند: تست های خونی یا اکوکاردیوگرافی و تست ورزش آنژیوگرافی و … جهت تائید یا تکمیل اطلاعات مورد نیاز استفاده می کند.

بیماری قلبی یک اصطلاح گسترده برای شرایطی است که بر ساختار و عملکرد ماهیچه قلب تاثیر می‌گذارد. بیماری‌ های قلبی عروقی گروهی از بیماری‌ها است که شامل بیماری عروق کرونر قلب، آریتمی، نارسایی قلبی و بیماری دریچه می‌شود. بسیاری از انواع بیماری‌های قلبی را می‌توان با انتخاب شیوه زندگی سالم، داروها یا جراحی پیشگیری و درمان کرد.

سوالات متداول

اکوکاردیوگرافی که تحت عنوان تست اکوی قلبی هم نامیده می شود، تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود . برای انجام اکوی قلبی نیازی به بستری در بیمارستان وجود ندارد . انجام اکوی قلبی درد نداشته و عمل جراحی هم نمی باشد . اکوکاردیوگرافی تستی است که جهت کمک به پزشک شما به منظور تشخیص مشکلات قلبی شما یا چگونگی عملکرد قلب بکار می رود. ممکن است انجام اکوکاردیوگرافی در شرایط زیر ضروری باشد:

1. هنگامی که دارای صداهایی غیرطبیعی قلبی هستید.

2. هنگامی که دچار درد قفسه سینه غیرقابل توجیه هستید .

3. هنگامی که دچار یک نقص مادرزادی قلبی می باشید .

4. هنگامی که دچار حمله قلبی شده اید .

5. هنگامی که دچارتب روماتیسمی هستید .

1. شما برروی یک تخت به پهلو یا پشت می خوابید

2. پزشک ژل مخصوصی رابرروی یک پروب می ریزد و آن را روی ناحیه سینه ای شما حرکت می دهد.

3. امواج ماورا صوت تصاویری را از قلب شما و دریچه های آن ایجاد می کنند . دراکوکاردیوگرافی از امواج اشعه ایکس استفاده نمی شود .

4. حرکات قلبی شما بر روی یک صفحه ویدیویی مشاهده می شود .

5. یک نوار ویدیو یا عکس را می توان تهیه نمود .

6. در طول تست شما نیز می توانید ویدئو را ببینید .

7. این تست اغلب به کمتر از 15 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد .

علایم و نشانه های بیماری از مهم ترین ابزارهای تشخیص در تمام بیماری از جمله بیماری های قلبی می باشد و پزشک با تکیه به شرح حال و معاینه دقیق و با استفاده از روش های تشخیصی مانند: تست های خونی یا اکوکاردیوگرافی و تست ورزش آنژیوگرافی و … جهت تائید یا تکمیل اطلاعات مورد نیاز استفاده می کند. مهم ترین علائمی که میتوانند مربوط به بیماری های قلب وعروق باشند شامل موارد زیر است اما توجه فرمائید که این علائم الزاما ناشی از مسائل قلبی نیستند. ۱- احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه: اگرچه یکی از مهم ترین علائم تنگی سرخرگی عروق قلب احساس ناراحتی در قفسه سینه می باشد اما هرگونه ناراحتی در قفسه سینه الزاما ناشی از مسائل قلبی نیست. ناراحتی قفسه سینه در صورتی که ناشی از تنگی سرخرگ های قلب باشد، اصطلاحا « آنژین قفسه صدری» نام داشته و مشخصات آن اینست:
فشردگی و درد قفسه سینه و درد قسمت بالای بدن مهم ترین علائم سکته قلبی هستند، اما سکته قلبی علائم دیگری نیز دارد که باید آن ها را بشناسید. درد قفسه سینه، رایج ترین علامت سکته قلبی است، چه تند و تیز باشد و چه کند.اغلب کسانی که دچار حمله قلبی می شوند، موقع سکته قلبی احساس می کنند کسی مرکز قفسه سینه شان را فشار می دهد. احساس فشردگی قفسه سینه چند دقیقه یا بیشتر طول می کشد، و یا اینکه مدتی از بین می رود و دوباره بر می گردد.
نارسايي قلبي به مفهوم ناتواني نسبي قلب در پمپ كردن خون به درون سيستم گردش خون است. بدين ترتيب اين بيماري موجب كمبود خون در اندام‌ها و در نتيجه ضعف و بي‌حالي شده و از طرفي تجمع خون در سيستم وريدي موجب ورم در اندام‌ها بخصوص پاها مي‌شود. خوشبختانه داروهاي مفيدي براي درمان نارسايي قلبي موجود است.يكي از اين داروها دسته دارويي مدرها يا ادرار آورهاست كه با افزايش دادن ميزان ادرار باعث كم شدن حجم خون و برطرف شدن ورم در اندام‌ها مي‌شود. ديگوكسين دارويي است كه قدرت انقباضي قلب را زياد مي‌كند ولي متاسفانه داراي عوارضي است كه استفاده از آن را بسيار محدود كرده است.
افتاد گی دریچه میترال یا پرولاپس دریچه میترال ( MVP) یک اختلال شایع دریچه قلب (دریچه میترال) است. این بیماری در خانمها رایجتر است و بیشتر مادرزادی است. دراین اختلال دریچه ای لت‌ها بزرگ و طویل وضخیم می‌شود ودرهنگام انقباض قلب لتهای دریچه به سمت داخل دهلیزچپ کشیده می‌شوند که گاهی اوقات در این حالت یک یا هر دو دریچه ممکن است خوب بسته نشوند که باعث بازگشت (پس‌زنی) خون می‌شود. این پس زنی خون می‌تواند منجر به صدای غیرطبیعی در قلب که مربوط به جریان خون غیرطبیعی است . اکثر موارد پرولاپس دریچه در تمام عمر بدون علامت بوده و ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشد و نیاز به هیچ گونه درمانی ندارد اما در صورتی که علایم ایجاد شود پزشک می‌تواند برای درمان درد، اختلال ریتم قلبی و یا سایر عوارض دارو تجویز کند.

جه زمانی باید به دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

اصولا افراد زمانی به دندانپزشکی مراجعه می کنند که مشکلی در دهان و یا دندانهای خود داشته باشند که این کاملا اشتباه است. چون وقتی شما در این زمان به دندانپزشکی مراجعه می کنید ممکن است دیگر کار از کار گذشته باشد و یا دندان شما یا قابل نگهداری نباشد و یا با صرف هزینه زیادی درمان شما انجام گیرد. لذا توصیه می شود هر چه سریع تر برای خود یک دندانپزشک خوب انتخاب کرده و برای معاینه و طرح درمان اولیه به ایشان مراجعه کنید. در این زمان از دندانپزشک خود بخواهید که تمامی کارهایی که باید برای سلامت دهان و دندان خود انجام دهید یا به اصطلاح طرح درمان اولیه را به شما بگوید ( که این مورد به صورت خودکار در کلینیک دندانپزشکی آرکا به صورت رایگان ، انجام می شود ) و بعد هر چه سریع تر نسبت به انجام آنها اقدام کنید. در مرحله بعد برای سالم ماندن دندانها و همچنین سلامت دهان خود هر ۶ ماه یک بار برای چکاپ دوره ای به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

تفاوت میان متخصص و دندان پزشک عمومی در چیست؟

دوره دندانپزشکی عمومی دوره ای شش ساله است که برخی از دندانپزشکان پس از پایان این مدت و درادامه در آزمون دوره های تخصصی پذیرش دستیار ( رزیدنت ) سه تا پنج ساله شرکت کرده وبعد از قبولی در یکی از رشته های مربوطه متخصص می شوند . در ایران متخصصین مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی کلمه متخصص را در مهر طبابت خود قید می کنند . فلوشیب های تخصصی دوره هایی است که دندانپزشکان طی می کنند و در یکی از تخصص های دندانپزشکی مهارت بیشتری پیدا می کنند ولی مدرک تخصصی نخواهند گرفت ، هر چند ممکن است مانند یک متخصص ، خدمات تخصصی دندانپزشکی را انجام دهند. با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی آرکا ، شما می توانید به صورت یکجا تمامی تخصص های دندانپزشکی را پیش روی خود داشته باشید و در هنگام طرح درمان اولیه ، متناسب با خدماتی که نیاز دارید به پزشکان مختلف کلینیک ارجاع داده خواهید شد.

دندانپزشک کودکان چه کاری انجام می‌دهد؟

دندانپزشک کودک خدمات جامعی را در زمینه سلامتی دهان و دندان کودک انجام می‌دهند که شامل آزمایشات دهان و دندان کودکان مثل ارزیابی پوسیدگی دندان های کودک در سنین مختلف، ارائه توصیه ها و مراقبت های پیشگیرانه که شامل تمیز کردن و انجام درمان های فلورایدی و توصیه های غذایی مناسب برای بهداشت دهان و دندان می‌باشد. دادن مشاوره های لازم در مورد عادت های غلط مثل مکیدن انگشت، ارزیابی و درمان های اولیه برای صاف کردن دندان ها و رفع و اصلاح مشکلات ارتودنسی، ترمیم نقص ها و پوسیدگی‌های دندان ها، کنترل و درمان بیماری های لثه و درمان آسیب های دهانی جز وظایف دندانپزشک می باشد. متخصص دندانپزشکی اطفال می‌تواند با بررسی به موقع شرایط دهان و دندان کودکان نسبت به عوارضی که ممکن است ناشی از بیماری هایی مانند دیابت، اختلالات قلبی مادر زادی، کام شکاف دار، آسم، تب یونجه و اختلالات بیش فعالی باشد والدین کودک را برای درمان مطلع نماید.

نقش خانواده در آمادگی کودک برای اولین معاینه دندانپزشکی چیست؟

خانواده می‌تواند نقش مهمی در آمادگی کودک برای اولین معاینه دندانپزشکی داشته باشد و این کار نباید محدود به زمان مراجعه به دندانپزشک اطفال شود بلکه باید از قبل پیش زمینه های این کار انجام شود مثلا پدر یا مادر سعی کنند در زمان مراجعه به دندانپزشک، پس از هماهنگی با پزشک، کوک را همراه خود به مطب دندانپزشک ببرند تا کودک به صورت ملموس کار معاینه دندان والدین یا نزدیکان خود را ببیند. والدین سعی کنند برای آماده کردن کودکان خود برای مواجه با دندانپزشک اطفال مطالعه داشته و برای این کار از کتاب ها و منابع موجود در فضای مجازی استفاده کنند. والدین حتی المقدور سعی کنند برای ترساندن بچه از لفظ آمپول زدن استفاده نکنند و بچه خود را از پزشک نترسانند. والدین می‌توانند با خرید اسباب بازی‌هایی در قالب وسایل دندانپزشکی به بررسی و معاینه دندان‌های خود و کودک پرداخته و به کودکان اجازه دهند در نقش دکتر دندان های آن ها را معاینه کند.‌ والدین و کودکان دندان‌های یکدیگر را جلو آینه با انگشت به هم نشان دهند. برای مراجعه به دندانپزشک اطفال نباید عجله کرد بلکه قبل از مراجعه باید اطمینان حاصل کرد که کودک از آمادگی لازم برخوردار بوده و در شرایط روحی خوبی قرار دارد.

یک دندانپزشکی خوب باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟

1. بهداشت محیط دندانپزشکی اصلی ترین و اولین رکن در انتخاب یک دندانپزشکی می باشد. در وحله اول به دنبال مطب یا کلینیکی باشید که از عدم انتقال عفونت در آن مطمئن شوید و بدانید که در آن عمل استریلیزاسیون به خوبی انجام می گردد . 2. داشتن بخشهای مختلف و مجزا از همدیگر یکی دیگر از معیارهای انتخاب یک دندانپزشکی خوب است. این بخشها عبارتند از: اتاق انتظار- بخش پذیرش- بخش درمان- بخش استریلیزاسیون 3. دارا بودن وسایل و امکانات به روز دنیا 4. داشتن پرسنل دلسوز و با مهارت 5. داشتن دندانپزشکان دلسوز، مجرب و با اخلاق ( ترجیحا در همه زمینه ها ) 6. وجود رادیولوژی (تک دندان) در داخل فضای دندانپزشکی 7. تعرفه متناسب با کیفیت انجام خدمات دندانپزشکی 8. نزدیکی به منزل یا محل کار شما یا حداقل سهولت در مسیر رفت و آمد به دندانپزشکی

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت جایگزین مصنوعی دندان است که امروزه به عنوان درمان استاندارد برای پر کردن جای خالی دندانها در نظر گرفته میشود. ایمپلنت دندان یک میله کوچک پیچی شکل است که طی یک عمل جراحی در داخل استخوان فک فرو میرود تا به استخوان اطراف جوش خورده و آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان شود. در واقع پایه ایمپلنت به عنوان ریشه دندان عمل میکند و روکش دندان به عنوان تاج دندان. بنابراین ایمپلنت نیازی به تکیه بر دندانهای اطراف ندارد و در داخل استخوان فک ثابت می ماند. فرایند جوش خوردن استخوان به ایمپلنت را یکپارچگی استخوان (osseointegration) میگویند.

جراحی دندان عقل

یکی از متداول‌ترین درمان‌های دندانپزشکی را جراحی دندان عقل می‌دانند. در واقع پزشکان برای جلوگیری از ایجاد درد دندان یا خرابی دندان‌های دیگر کشیدن دندان عقل را به بیمار پیشنهاد می‌کنند‌. معمولا برای کشیدن دندان عقل، بیمار باید تحت جراحی قرار بگیرد. جراحی دندان عقل با استفاده از بی‌حسی و آرام‌بخش انجام خواهد شد. اما در بعضی از موارد ممکن است، بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد. معمولا دندان پزشک برای این کار برشی را در لثه ایجاد می‌کند و سپس دندان عقل را خارج خواهد کرد. پس از آن با استفاده از نخ‌هایی که قابل جذب هستند محل برش، بخیه خواهد شد.

لمینت

لمینت های دندان عملکردی مشابه روکش ها دارند و گاهی اوقات این دو اصطلاح به جای هم استفاده می شوند. لمینت ها از این نظر متفاوت هستند که بسیار نازک تر هستند و برای قرار دادن آنها نیاز به برداشتن مینای کمتری دارند. لمینت ها را می توان به عنوان روکش چینی پیشرفته نامید زیرا هر دو عملکرد و مزایای مشابهی دارند. با این حال، هنگام قرار دادن لمینت ها، مینا و ساختار دندان نیازی به تغییر ندارد. در حالی که این ممکن است در دراز مدت برای سلامت دندان بهتر باشد، لمینت ها هنوز هم معایبی دارد. در حالی که لمینت‌ها فقط به ضخامت لنزهای تماسی و جایگزین نازک‌تری برای روکش‌های چینی هستند، وقتی روی دندان‌ها قرار می گیرند بدون تغییر دندان می‌توانند حجیم شوند. همچنین معمولاً گران‌تر از روکش‌های چینی هستند.

کامپوزیت

کامپوزیت دندان ( dental composite ) یک درمان در دندانپزشکی می باشد که به منظور ترمیم شکستگی، پوسیدگی و رفع ترک،تغییر سایز، فرم و رنگ دندان استفاده می شود. کامپوزیت دندان ماده ای خمیری شکل از جنس رزین هم رنگ دندان است که بر روی دندان فرم داده می شود و به کمک اشعه مخصوص سفت می شود.

ارتودنسی

ارتودنسی دندان، شاخه ای از علم دندانپزشکی است که با دندانهایی که به درستی رشد نکرده اند و یا فضای کافی برای رشد نداشته اند، سروکار دارد. درمان ارتودنسی شامل استفاده از بریس، براکت، سیم و …. برای بهبود ظاهر و عملکرد دندان ها و محافظت از دندان در برابر پوسیدگی است.

عصب کشی

عصب کشی جزو خدمات و درمان‌های تخصصی دندانپزشکی است. این درمان زمانی انجام می‌شود که پوسیدگی و عفونت به ریشه دندان رسیده باشد و پالپ دندان را از بین برده باشد. این عفونت و پوسیدگی باعث درد شدیدی می‌شود که شما به مطب دندانپزشک می‌کشاند. البته گاهی هم دندانی که به عصب رسیده

پروتز دندان

روتز دندانی نوعی وسیله دندانپزشکی است که جای دندان از دست رفته را می‌گیرد یا نقص دندان را می‌پوشاند. این وسایل دندانپزشکی شامل ایمپلنت دندان، تاج، پل، دندان مصنوعی و روکش دندان است. برخی از این پروتزها قابل جابجایی در دهان و برخی دیگر